Rejestracja ciąży

Rejestracja ciąż w kraju weszła w życie 1 października 2022 roku. Sporo kobiet uważa, iż celem jest kontrolowanie mieszkańców i ograniczenie wolności Polek. Polski rząd tłumaczy jednak, że jest to krok do zwiększenia ochrony nad kobietami w ciąży i ofiarowania troski o sprawy związane ze zdrowiem. Co, jeśli kobieta chce zignorować zapisanie danych dotyczących swojej ciąży, ponieważ pragnie sama podejmować decyzje tym, jak będzie wyglądać jej przyszłość i nie wyklucza aborcji? Czy to jest w ogóle możliwe i zgodne z prawem?

Zadzwoń do naszej kliniki: tel: 00420 777 514 894 (Konsultantka Monika)

Co oznacza rejestracja ciąż w Polsce?

Minister Zdrowia podpisał decyzję o „katalogu danych” w czerwcu 2022 roku. Baza informacji, czy też rejestracja ciąż to schemat gromadzenia informacji medycznych, który kumulowany jest w Systemie Informacji Medycznej, skrótowo:w skrócie SIM. Obowiązek ten od 1 października dotyczy wszystkich ciąż, a za wprowadzanie danych do bazy odpowiedzialni są pracownicy medyczni. To działanie dotyczy każdej wizyty oraz świadczeń medycznych — także tych, które umawiane są prywatnie, a nie tylko na NFZ. 

Wokół tematu krąży wiele kontrowersyjnych opinii dotyczących powstania katalogu danych o przyszłych matkach. Między innymi, że to ograniczenie swobody obywatelskiej, ingerencja w życie prywatne lub też zwiastun kontroli nad obywatelami Polski i pogwałcenie ich praw

Czy możliwe jest badanie USG bez konieczności rejestracji ciąży?

Tak — badanie USG poza granicami kraju omija wpisanie do rejestru w Polsce. 

Dlaczego kobiety aż tak bardzo obawiają się rejestracji ciąży? 

Podejrzewamy, że może to wynikać z kilku względów:

Badanie USG najlepiej wykonać od 6 do najpóźniej 10 tygodnia płodu. W Czechach nie ma konieczności rejestracji ciąży, a Polska Służba Zdrowia nie ma prawa dowiadywać się i dociekać, czy byłaś w ciąży, i czy ją usunęłaś. Jesteś anonimowa. 

Umówienie się na wizytę ginekologiczną w klinice w Czechach nie sprawi Ci żadnych problemów - osoby, które odbierają telefony mówią po polsku, więc jeszcze w czasie pierwszego kontaktu możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.


W jakim terminie najlepiej zarejestrować się na badanie w klinice ginekologicznej?

Profesjonalne kliniki ginekologiczne zalecają, by pierwsze badanie USG odbyło się już około 6 tygodnia ciąży - jeśli kobieta nie jest pewna, czy chce utrzymać ciążę. Jeśli badanie USG ma jedynie potwierdzić, czy płód nie ma żadnych wad genetycznych, wystarczy jak badanie USG przeprowadzi się w 10 tygodniu.

Co obejmuje wizyta w sprawdzonej klinice ginekologicznej?

Badanie USG dopochwowe przeprowadza się za pomocą sondy i ma na celu sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży i określić jej lokalizację. Bywa tak, że zarodek zagnieździ się poza macicą (ciąża pozamaciczna), która od razu nadaje się do usunięcia. W czasie wizyty lekarz sprawdza dokładnie pęcherzyk żółtkowy, ciążowy, obecność zarodka, a nawet aktywność pracy serca. Ocenia również narządy rodne kobiety oraz ustala możliwe nieprawidłowości.

Pierwsze badanie — potwierdzenie ciąży

Pierwsza wizyta ma na celu, poza systemem, potwierdzić ciążę. Jest to możliwe w 6 tygodniu ciąży. Wtedy zostaje wykonane badanie USG dopochwowe — ginekolog potwierdzi (albo nie) ciążę, określi liczbę pęcherzyków ciąży i oceni przybliżony termin porodu. W tym momencie nie jest jeszcze możliwe wykrycie żadnych wad płodu u dziecka. W takim wypadku należy umówić się na drugie badanie za 4 tygodnie. 

Kolejne badanie — ustalenie ewentualnych wad genetycznych

Badanie dopochwowe wykonane w 6 tygodniu potwierdziło ciążę? Powtórz je raz jeszcze za równy miesiąc. Dlaczego? Dopiero wtedy możliwe jest potwierdzenie genetycznych wad dziecka. Jeśli wizyta w 10 tygodniu wykaże problemy związane z rozwojem dziecka — w Czechach do 12 tygodnia możliwe jest przeprowadzenie zgodnej z prawem aborcji.

Cena — badanie oraz droga na trasie Polska-Czechy-Polska

Jednorazowe badanie USG czy to w 6 tygodniu, czy potem, to wydatek równy 200 zł. Cena nie różni się. Sprawdzona klinika aborcyjna ma w swojej ofercie również swój transport. Jeśli zdecydujesz się na tę dodatkową opcję, musisz liczyć się z większym kosztem.

Konsekwencje prawne za usunięcie ciąży w Polsce

W naszym kraju wykonanie aborcji nie jest zgodne z prawem, a dziś, kiedy to obowiązuje rejestracja ciąż będzie to proste do sprawdzenia. Co grozi za aborcję? Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi lekarzowi, który wykonał zabieg terminacji ciąży. 

Czasami sytuacje są na tyle poważne, że dziewczyna nie chce urodzić tego dziecka. Wtedy dochodzi do wykonywania niebezpiecznych zabiegów w podziemiu aborcyjnym.

Druga kwestia, która może być niekomfortowa dla dziewczyny znajdującej się w tej sytuacji, to wszelkie pytania po naturalnym poronieniu. Ginekolog może dopytywać, czy na pewno doszło do poronienia, czy też celowego usunięcia płodu, jednak kobieta nie ma obowiązku odpowiadać na wszelkie pytania zadane przez Służbę Zdrowia związane z tym tematem. Zazwyczaj jest to trudny moment dla kobiety i jej partnera, a pytania o ciążę mogą tylko niepotrzebnie rozdrapywać rany.

Sposób na bezpieczne usunięcie ciąży

Istnieje kilka sposobów. Wspomniane przed chwilą podziemie aborcyjne albo aborcja farmakologiczna — tabletki, które mają wywołać skurcze i prowadzą do utraty ciąży. Te rozwiązania są groźne dla zdrowia i zazwyczaj nieskuteczne. Mogą wiązać się z wieloma poważnymi komplikacjami.

Skutecznym oraz odpowiednim dla zdrowia sposobem na usunięcie płodu jest terminacja w profesjonalnej klinice za granicą. Tam otrzymasz oczekiwaną pomoc i psychiczną i fizyczną oraz rzetelne wsparcie w każdej chwili. Takie kliniki dysponują najlepszym wyposażeniem i sprzętem.

Najczęstsze pytania

Co oznacza termin "rejestracja ciąży"?

Zgłoszenie ciąży to proces informowania o swojej ciąży w jednostce medycznej, najczęściej u lekarza lub położnej, w celu rozpoczęcia opieki przedporodowej. Wadą tego procesu jest konieczność wpisu do odpowiedniego rejestru.

Kiedy należy zarejestrować ciążę?

Zaleca się zgłoszenie ciąży dla kobiet, które zdecydowały się nie przerywać ciąży.

Gdzie jest możliwość zgłoszenia ciąży?

Zgłoszenie ciąży można dokonać u lekarza rodzinnego, ginekologa lub położnej, w zależności od własnych preferencji i sytuacji. Sugerujemy jednak, aby pierwsze badanie przeprowadzić w klinice zagranicznej, co ułatwi ewentualne podejmowanie decyzji dotyczących ciąży.

Jakie dokumenty są wymagane do zgłoszenia ciąży?

W większości przypadków konieczne są dowód osobisty oraz ewentualnie karta ubezpieczenia zdrowotnego.

Jakie korzyści płyną z zgłoszenia ciąży?

Zgłoszenie ciąży umożliwia śledzenie postępów w ciąży, wykrywanie ewentualnych problemów zdrowotnych i planowanie opieki medycznej. To również okazja do uzyskania porad dotyczących zdrowego trybu życia w ciąży. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie ciąży może napotkać trudności, jeśli kobieta zdecyduje się na przerwanie ciąży z różnych powodów.

Legalny zabieg aborcji zgodny z prawem

Aborcja w Czechach jest legalnym zabiegiem, który można wykonać do 3 miesiąca. Nie musisz bać się żadnych kar — tam podlegasz pod czeskie prawo.


Nie obawiaj się zadzwonić. Konsultantka Monika mówi po polsku.
(Zanim zadzwonisz przygotuj sobie kartkę i długopis)

Telefony na rejestracji odbierane są możliwie na bieżąco więc prosimy o odczekanie do około 10 dzwonków, a jeśli jednak nie uda nam się z różnych przyczyn odebrać prosimy o zadzwonienie ponowne za 30 min.

tel: 00420 777 514 894

poniedziałek - 9:00 - 17:00
wtorek - 9:00 - 17:00
środa - 9:00 - 17:00
czwartek - 9:00 - 17:00
piątek - 9:00 - 17:00
sobota - 10:00 - 14:00

tel: 00420 777 514 894

poniedziałek - 9:00 - 16:00
wtorek - 9:00 - 16:00
środa - 9:00 - 16:00
czwartek - 9:00 - 16:00
piątek - 9:00 - 16:00