Aborcja / Usuwanie ciąży

Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące usuwania ciąży. Zanim zdecydujesz się na aborcję przeczytaj je koniecznie.

Usuwanie ciąży za granicą

Aborcja Czechy i usuwanie ciąży na Słowacji - informacje ogólne:
- Aborcja zarówno w Czechach jak i na Słowacji jest całkowicie legalna tylko do dwunastego tygodnia ciąży,
- Nie podaje się żadnych powodów ani informacji,
- Kobieta ciężarna nie ponosi odpowiedzialności karnej za przerwanie ciąży,
- Polskie prawo karne nie przewiduje możliwości karania osób, które dokonały aborcji na terenie państwa dopuszczającego legalność tego zabiegu.

Aborcja Słowacja i Czechy - dlaczego najpopularniejszy wybór kobiet, które chcą usunąć ciążę?
Przede wszystkim, ze względu na wysoki standard kliniki, bardziej liberalne stanowisko obu krajów oraz przystępniejsza cena.
Usuwanie ciąży w Niemczech i Holandii:
- w klinikach w tych państwach musisz odczekać ustawowy czas kilku dni. Pacjentka ma prawo na każdym etapie zrezygnować bez podawania jakichkolwiek powodów. Jest to normalne przy tego typu zabiegu i nie budzi jakiegokolwiek zdziwienia.
- Najwcześniej można wykonać taki zabieg od szóstego tygodnia ciąży.
- Nie jest wymagana wizyta u ginekologa przed przyjazdem do naszej kliniki.


Metody aborcji

Poznaj sposoby usunięcia ciąży.
Dwie skuteczne metody aborcji:
1. Aborcja farmakologiczna– za pomocą tabletek wczesnoporonnych, przyjmowanych pod kontrolą lekarza. Średnio skuteczna, wiążąca się z wieloma możliwymi powikłaniami.

2. Aborcja w klinice – najbezpieczniejsze rozwiązanie, gwarantujące stałą opiekę lekarzy i pielęgniarek przez cały zabieg oraz w okresie około zabiegowym.

Przed zabiegiem

Dowiedz się wszystkiego co najważniejsze, by właściwie przygotować się do zabiegu.
Powinna być Pani przekonana, że jest w ciąży.
Aby być pewnym powinno się przeprowadzić co najmniej jeden test ciążowy.

Wizyta u ginekologa
Wizyta u ginekologa może być pomocna, ale nie jest obowiązkowa ani wymagana.

Grupa krwi
Jeśli ma Pani stwierdzoną grupę krwi lub dysponuje książeczką ciąży prosimy o wzięcie tych dokumentów ze sobą.

Lekarstwa
Prosimy poinformować w momencie ustalania terminu o zażywanych przez Panią lekarstwach

Jedzenie, picie, palenie, guma do żucia
W ciągu ostatnich 6 godzin przed podaniem narkozy wzbronione jest jedzenie, picie, żucie gumy, ssanie cukierków i palenie. W innym przypadku powstaje ryzyko wymiotów podczas działania narkozy i ciężkiego zapalenia płuc w wyniku dostania się treści żołądka do układu oddechowego

Po zabiegu

Ból
Bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym dochodzi do obkurczenia się macicy. Prowadzi to w rzadkich przypadkach do krótkotrwałych bolesnych skurczów lub bólu podbrzusza. Pacjentka zawsze otrzymuje środki przeciwbólowe. Generalnie stopień bólu jest podobny jak podczas menstruacji lub słabszy. Można przyjmować leki typu no-spa oraz inne przeciwbólowe: ibuprofen, paracetamol itp.

Krwawienie
Krwawienie po chirurgicznym przerwaniu ciąży jest zazwyczaj słabsze niż typowe dla większości kobiet krwawienie menstruacyjne. Może ono jednak wystąpić nieregularnie, na przykład przez pierwsze 1-2 dni może nie wystąpić wcale lub być bardzo słabe a następnie może wystąpić ponownie. W niewielu przypadkach krwawienie może być silniejsze, przy czym krew po wypłynięciu z macicy i znalezieniu się w pochwie może tworzyć skrzepy.

Test ciążowy
Hormon hCG obecny podczas rozwijającej się ciąży wydalany jest dosyć powoli a dostępne w aptece testy ciążowe są bardzo czułe. Z tego powodu test ciążowy może pomimo przeprowadzonej aborcji nawet przez 3 tygodnie pokazywać wynik pozytywny. Test warto wykonać dopiero po 3 tygodniach. Dzięki badaniu USG uzyska Pani pewną informację o tym, czy jest Pani jeszcze w ciąży czy już nie.

Ciężka praca fizyczna
Dla większości kobiet usunięcie ciąży nie obciąża bardziej niż typowa menstruacja. Oznacza to, że może pani wykonywać wszystkie czynności, które nie są dla Pani niecodziennym wysiłkiem.

Następna menstruacja
Aborcja oznacza dla Pani organizmu początek następnego cyklu. Najczęściej następna menstruacja występuje od 1 do 6 tygodni po wykonanym zabiegu. Może ona być silniejsza od typowej. Jeśli nie wystąpi po 6 tygodniach należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykluczenia ciąży i przyjęcia środków na wywołanie okresu.

Ważne zalecenia po zabiegu aborcji
a) zaraz po zabiegu należy pić wodę niegazowaną oraz spożywać dietetyczne, lekkie jedzenie
b) nie wolno prowadzić samochodu 12 godz po zabiegu.
- Nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów i uprawiać sportu przez tydzień po zabiegu.
c) Nie wolno korzystać z wanny i basenu przez dwa tygodnie po zabiegu (tylko prysznic!)
d) Zakaz uprawiania seksu aż do końca pierwszej menstruacji po zabiegu (około 4 tygodnie)
e) Po zabiegu aborcji nie stosuje się profilaktycznie antybiotyków. Jedyny przypadek to wysoka gorączka powyżej 38°C. Oznacza to że nastąpiła infekcja bakteryjna. Statystycznie występuje w jednym przypadku na sto.
f) W razie bólu można przyjąć środek przeciwbólowy np: NoSpa, Ibuprom itp.
g) Zakaz używania tamponów przez 2 miesiące od zabiegu.
h) Alkohol można pić najwcześniej po 3 dniach od zakończenia krwawienia.
i) Okres może pojawić się już pięć dni po zabiegu lub nawet po 4 tygodniach od zabiegu. Jeśli okres nie wystąpi do 6 tygodni od zabiegu konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.
j) Kilkudniowy ból brzucha (podobny jak przy okresie), krwawienie do 7 dni, żółto-brązowy śluz oraz:
– brak krwawienia
– krwawienie 2 dni, przerwa w krwawieniu 3 dni a następnie mocniejsze krwawienie ze skrzepami.
– plamienia do 2 tygodni.
to normalne objawy jakie mogą wystąpić u pacjentek.
k) Jeśli wszystko jest w porządku to kontrolne badanie USG nie jest potrzebne. Badanie kontrolne USG można wykonać dopiero po pierwszej miesiączce. wcześniejsze wykonanie nic nie daje a może spowodować infekcję bakteryjną.
l) 12 dni po zabiegu żaden lekarz nie rozpozna że był wykonany jakikolwiek zabieg.

Płodność - Antykoncepcja

Aborcja, która przebiegła bez komplikacji nie ma żadnego negatywnego wpływu na płodność. Następne jajeczkowanie nastąpi za mniej więcej 2 – 5 tygodni od dnia przerwania ciąży. Może Pani w tym czasie ponownie zajść w ciążę, w przypadku gdy nie stosuje żadnych środków antykoncepcyjnych.

Może Pani zaraz po przerwaniu ciąży (nawet w tym samym dniu) zacząć stosować hormonalne środki antykoncepcyjne (tabletki, plastry, zastrzyk).

Po profesjonalnie przeprowadzonym zabiegu jest nikłe prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

Aborcja - porady i często zadawane pytania

W poniższej sekcji umieszczamy odpowiedzi na często zadawane pytania przez naszych pacjentów dotyczące zabiegów oraz innych ważnych spraw. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne również i Państwu.
Jakie dokumenty są potrzebne do wykonania zabiegu?
Nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów, pozwoleń. Należy mieć tylko badania krwi (grupa krwi, morfologia, czas protrombinowy) i to wszystko.

Ile kosztuje zabieg usunięcia ciąży?
Łączny koszt to 390 euro lub 1800 zł ze wszystkim.

Tabletki czy zabieg?
Tabletki wczesnoporonne nigdy nie dają jakiejkolwiek pewności. Zabieg jest przeprowadzany w profesjonalnych klinikach przez wykwalifikowany zespół lekarzy. Klientki są pod stałą opieką specjalistów. Całkowita skuteczność.

Czy będę mogła zajść później w ciąże?
Aborcja, która przebiegła bez komplikacji nie ma żadnego negatywnego wpływu na płodność oraz na późniejsze zabiegi medyczne i operacje. Już dwa tygodnie po przerwaniu ciąży występuje następne jajeczkowanie i można ponownie zajść w ciążę.

Jak odpowiednio przygotować się do zabiegu, by oszczędzić sobie stresu i zamartwień? Przeczytaj już teraz!

Czy podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie?
Wszystkie zabiegi są wykonywane w znieczuleniu ogólnym pod pełną stałą kontrolą anestezjologa.

W jakiej walucie należy zapłacić za usunięcie ciąży?
Pacjentki przyjeżdżające do nas mogą za wszystko płacić zarówno w euro jak i w złotówkach. Płacąc w złotówkach należy mieć wyliczoną wartość ponieważ nie rozmieniamy złotówek i nie wydajemy z nich reszty ! Ceny w złotych są stałe i niezależne od kursu walut. !! UWAGA !! Za zabiegi i transport płacimy w jednej walucie albo euro albo złotówki.

Czy usunąć ciążę mogą osoby niepełnoletnie?
Pacjentki poniżej 18 roku życia muszą przyjechać ze swoim opiekunem prawnym (rodzicem)

Jaką metodę antykoncepcji stosować po zabiegu aborcyjnym?
Proponujemy założenie wkładki domacicznej (spirali) w trakcie zabiegu. Całkowita cena Spirali miedzianej + założenie tylko 85 euro.(350 zł) (Inara Cu 375, Safeload T Cu 380A, i inne. Wszystkie pięcioletnie). Całkowita cena Spirali hormonalnej Mirena + założenie 290 euro (1250 zł).

W jakich tygodniach ciąży można wykonać aborcję?
Zabieg usunięcia ciąży metodą próżniową wykonuje się między 6 a 12 tygodniem ciąży. Oczywiście można wykonać ten zabieg wcześniej ale istnieje znaczne ryzyko niepowodzenia. Poniżej 6 tygodnia istnieje też problem czy ciąża jest prawidłowa czy pozamaciczna.

Czy w czasie podróżny na zabieg można stosować aviomarin?
Jeśli potrzebujesz, możesz śmiało przyjąć przed podróżą Aviomarin popijając minimalną ilością wody. Przyjęcie Aviomarinu należy zgłosić w recepcji lub podczas konsultacji z anestezjologiem pokazując ulotkę i główny składnik Aviomarinu – dimenhydramina.

Czy za zabieg można zapłacić kartą?
Płatność za zabiegi tylko gotówką – w związku z pojawiającymi się co jakiś czas problemami z naszym terminalem oraz kartami pacjentek postanowiliśmy, że najrozsądniej będzie rozliczać się w gotówce. W czasie podróży także nie polecamy być całkowicie zależnym od karty płatniczej. Płatność gotówką zapewnia dodatkową anonimowość.

Czy usuwają Państwo ciążę farmakologicznie?
Z wielu względów nie wykonujemy aborcji farmakologicznej.
KLIKNIJ by przeczytać o aborcji farmakologicznej

Kiedy mogę przyjechać na zabieg usunięcia ciąży?
Zabieg usunięcia ciąży wykonywany jest między 6 a 12 tygodniem ciąży.

Dlaczego badania krwi muszę przywieźć z Polski?
Dzięki badaniom z Polski cały pobyt w klinice trwa tylko dwie godzinki. Wyniki badań w Polsce są dostępne już po kilku godzinach i kosztują około 20 zł.

Czy mogę samodzielnie przyjechać do kliniki?
Oczywiście że tak. Transporty są tylko dla osób które nie chcą samodzielnie podróżować za granicą, kupować winiet ponosić innych kosztów podróży itp.

Czy w klinice będę mogła bez problemu porozumiewać się w języku polskim?
Tak.

Jak długo będę w klinice w przypadku zabiegu aborcji?
Sam zabieg trwa około 10 minut. Natomiast cały pobyt w klinice to około 2 godziny.
KONTAKT