Bezpieczeństwo

Zabiegi poza granicami Polski
Po rozmowach z pacjentkami z Polski zauważyliśmy że największym problemem jest bezpieczeństwo i nie chodzi wcale o sam zabieg. Głównym problemem jest strach przed nieznanym czyli gdzie jadę, z kim jadę czy mnie ktoś nie porwie czy nie zostanę okradziona, pobita itp. jest to jak najbardziej zrozumiałe gdyż strach jest podstawowym instynktem który zapewniał człowiekowi przetrwanie w czasach prehistorycznych i zapewnia do dziś. Jest nawet takie powiedzenie że “tylko głupi się nie boi”. Dla pacjentek jadących samotnie mamy także do dyspozycji kierowcę kobietę aby jazda przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze bez niepotrzebnych nerwów.
Samodzielna podróż własnym samochodem.

Osoby rzadko bywające za granicą mogą spotkać się z wieloma przykrymi niespodziankami.

Słowacja Policja bardzo mocno kontroluje wszystkich obcokrajowców w celu wyciągnięcia jak najwyższych mandatów. nie odpuszczą nawet jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość nawet o 6 km/h.
Ogólnie zły stan dróg gorszy niż w Polsce. Aby dojechać do jakiejkolwiek kliniki trzeba zawsze pokonać dwie przełęcze wąskie i z dużą ilością tirów. Największe jednak problemy są w zimie gdy tiry blokują przełęcze czasami przełęcz jest nieprzejezdna przez dwa dni. Jeśli policja pozwala wjechać na przełęcz to wymagane są łańcuchy. Fatalna betonowa droga miedzy Martinem a Turćanskimi Teplicami.
Częste i gęste mgły
Bardzo dużo wypadków z udziałem zwierząt leśnych.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu
-profesjonalna apteczka, trójkąt, koło zapasowe,gaśnica, linka holownicza
-wszystkie żarówki i narzędzia do wymiany, zapasowe bezpieczniki
-ilość kamizelek adekwatna do ilości pasażerów
-opony zimowe od 1 listopada do 15 marca lub dłużej jeśli leży jeszcze śnieg.
Winieta
Zabronionym jest przyklejanie GPS’u do przedniej szyby. Za ograniczanie widoczności przez przednią szybę grozi mandat.
Czechy
Takie same problemy z policją jak na Słowacji
Dużo lepszy stan dróg.
Wyposażenie :
– trójkąt, apteczka, żarówki, kamizelki
– używanie opon zimowych na oznaczonych drogach.
Winieta
Austria
Wysokie mandaty i czepianie się o wszystko (mandat za np. brak płynu w spryskiwaczu, zły stan wycieraczek; policja w Austrii mierzy specjalnym przyrządem stan gumy) Winieta musi być dobrze przyklejona do szyby inaczej jest nieważna.