Klinika Ginekologiczna Logo

Umawianie wizyt oraz konsultacje:
00420 777 514 894

Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie „Czy jestem w ciąży?” w różnych okolicznościach — od planowania powiększenia rodziny po niespodziewane opóźnienie miesiączki. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto znać kilka podstawowych sposobów na sprawdzenie, czy rzeczywiście może to być ciąża. Poniżej omawiamy różne metody, które pomogą rozwiać wątpliwości i potwierdzić lub wykluczyć ciążę, w tym interpretację objawów, testy ciążowe i konsultacje z lekarzem.

Obawiasz się ciąży? Poznaj jej pierwsze symptomy

Oto niektóre z najczęściej obserwowanych pierwszych objawów ciąży:

  1. Brak miesiączki: To jeden z najbardziej klasycznych i często pierwszy zauważany objaw ciąży. Jeśli Twoje cykle są regularne, a miesiączka się nie pojawia, warto rozważyć możliwość ciąży.

  2. Nudności i wymioty: Często nazywane porannymi nudnościami, mogą występować o każdej porze dnia. Zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze, choć u niektórych kobiet mogą trwać dłużej.

  3. Zwiększona wrażliwość piersi: Piersi mogą stać się bardziej wrażliwe, bolesne lub opuchnięte. Może również dojść do ciemnienia otoczek brodawek.

  4. Zwiększone zmęczenie: Wysoki poziom progesteronu w pierwszych tygodniach ciąży może powodować uczucie zmęczenia i senności.

  5. Częste oddawanie moczu: Wzrost poziomu hormonów w ciąży prowadzi do zwiększenia przepływu krwi przez nerki, co może skutkować częstszą potrzebą oddawania moczu.

  6. Zmienność nastroju: Wahania hormonalne mogą wpływać na emocje, powodując zmienność nastroju, drażliwość lub uczucie szczęścia.

  7. Wzmożona wrażliwość na zapachy i zmiany smaku: Niektóre kobiety zauważają, że zapachy, które wcześniej były obojętne, teraz stają się nie do zniesienia, lub zmieniają się ich preferencje smakowe.

  8. Skurcze i plamienia: Lekki ból i plamienia mogą wystąpić jako wynik implantacji zarodka w ścianie macicy, co zwykle ma miejsce w okolicach 6-12 dni po zapłodnieniu.

Doświadczyłaś wiele z powyższych objawów?
To pora aby potwierdzić przypuszczenia.

Wykonaj test ciążowy

Test ciążowy można nabyć w drogeriach i aptekach już od 8 złotych i przeprowadzić samodzielnie w domu. W czasie przeprowadzania testu ciążowego stwierdzana jest obecność hormonu hCG (human choriongonadotropin) w moczu. Ten hormon produkowany jest przez organizm tylko w czasie ciąży i stwierdzenie go jest możliwe przy zastosowaniu testu ciążowego już od 12 dnia od zapłodnienia. Jeśli test zakończy się wynikiem negatywnym oznacza to, że nie jest pani w ciąży lub też, że test został wykonany zbyt wcześnie. Aby być do końca pewną powinna pani powtórzyć test po 5-10 dniach.

Obecność hormonu hCG może być również stwierdzone laboratoryjnie, poprzez badanie krwi można również oznaczyć dokładnie jego ilość.

Badanie USG

Dopiero od 3 tygodnia możliwe jest zobaczenie czegokolwiek poprzez badanie USG. Przed tym czasem embrion i pęcherzyk płodowy są tak małe, że nie są widoczne. Z tego powodu do stwierdzenia wczesnej ciąży test ciążowy jest w pierwszych tygodniach pewniejszy.

Wiesz już, że jesteś w ciąży?
Możesz zapisać się na zabieg aborcji, kliknij w poniższy przycisk i dowiedz się więcej.

Badanie Beta-hCG - jak interpretować wyniki?

Normy beta-hCG według tygodnia ciąży:

Tydzień ciąży (od ostatniej miesiączki) Normy beta-hCG
3 – 4 tydzień 5 – 50 mIU/ML
4 – 5 tydzień 50 – 500 mIU/ML
5 – 6 tydzień 100 – 5,000 mIU/ML
6 – 7 tydzień 1,000 – 50,000 mIU/ML
7 – 8 tydzień 10,000 – 100,000 mIU/ML
8 – 10 tydzień 15,000 – 200,00 mIU/ML
10 – 12 tydzień 25,000 – 300,000 mIU/ML

Interpretacja wyników beta-hCG

  1. Niskie poziomy beta-hCG: Mogą wskazywać na bardzo wczesną ciążę, ektopową ciążę, bądź zagrożenie poronieniem. Niskie wartości powinny być monitorowane w celu oceny postępu ciąży.
  2. Wysokie poziomy beta-hCG: Mogą sugerować zaawansowaną ciążę, ciążę wielopłodową (bliźniaczą lub więcej) albo rzadziej, zaśniad groniasty (abnormalna ciąża trofoblastyczna).

Warto zaznaczyć, że poziomy beta-hCG są bardzo zróżnicowane i mogą różnić się u różnych kobiet. Dlatego interpretacja wyników zawsze powinna być przeprowadzona przez lekarza, który weźmie pod uwagę całość obrazu klinicznego i historii pacjentki.

Jakie są objawy ciąży urojonej?

Ciąża urojona, to zjawisko, w którym kobieta jest przekonana, że jest w ciąży, mimo że w rzeczywistości nie dochodzi do zapłodnienia. To złożone zaburzenie psychofizjologiczne może wywoływać szereg objawów, które są identyczne z tymi występującymi w prawdziwej ciąży, co sprawia, że diagnoza jest trudna zarówno dla pacjentki, jak i lekarzy.

Oto niektóre z typowych objawów ciąży urojonej:

  1. Brak miesiączki: Jednym z najbardziej powszechnych objawów jest zatrzymanie cyklu menstruacyjnego. To może być wynikiem silnego stresu, hormonalnych zaburzeń, czy też psychologicznych oczekiwań związanych z ciążą.
  2. Zwiększenie obwodu brzucha: Kobiety mogą zauważyć powiększenie brzucha, co wynika z nagromadzenia gazów, tłuszczu, lub mięśni, a także z nieświadomego napinania mięśni brzucha.
  3. Zmiany w piersiach: Zmiany takie jak obrzmienie, tkliwość, a nawet wydzielina z sutków mogą występować. Te objawy mogą być związane z hormonalnymi zmianami w organizmie.
  4. Ruchy płodu: Niektóre kobiety mogą odczuwać coś, co interpretują jako ruchy płodu, choć jest to prawdopodobnie wynik ruchów perystaltycznych jelit lub skurczów mięśni.
  5. Objawy hormonalne: Symptomy takie jak nudności, wymioty, zmęczenie i wahania nastroju mogą również pojawić się w ciąży urojonej, często pod wpływem przekonania kobiety o byciu w ciąży.
  6. Przyrost masy ciała: Może dojść do wzrostu masy ciała, co jest często wynikiem zmian w diecie lub hormonalnych.
Kontakt z naszą kliniką ginekologiczną

(konsultacje, porady, ustalanie terminów)

Rejestracja telefoniczna dla pacjentek z Polski

Rozmawiamy w języku Polskim

Mówimy po Polsku.

Nasz numer telefonu: 00420 777 514 894

Godziny pracy konsultantki Moniki

poniedziałek – 9:00 – 17:00
wtorek – 9:00 – 17:00
środa – 9:00 – 17:00
czwartek – 9:00 – 17:00
piątek – 9:00 – 17:00

Zanim zadzwonisz zapoznaj się ze wszystkimi informacjami w serwisie, gdyż bardzo często dzwoniący zadają podstawowe pytania na które są już podane wyczerpujące informacje.

Nie obawiaj się zadzwonić. Konsultantka Monika mówi po polsku. (Zanim zadzwonisz przygotuj sobie kartkę i długopis)

Telefony na rejestracji odbierane są możliwie na bieżąco więc prosimy o odczekanie do około 10 dzwonków, a jeśli jednak nie uda nam się z różnych przyczyn odebrać prosimy o zadzwonienie ponowne za 30 min.